Get help from the best in academic writing.

AC Assgnment 8

Clearly indicate the final answers for all the
work, such as: 16 a) the answer, b) another answer, c)
etc.
23-2R1=12 ΩR2=18 ΩVt=15VRt=R1 R2Rt=12 18=30 ΩI=Vt/Rt=15/30=0.5AV1=IR1=0.5*12=6VV2=IR2=0.5*18=9V(a)Vt and I are in phase(b)V1 and I are in phase(c)V2 and I are in phase23-4:R1=12 ΩR2=18 ΩVa=36VRt=R1 R212 18=30 ΩI1=Va/R1=36/12=3AI2=Va/R2=36/18=2AIt=I1 I2=3 2=5A(a)Va and I1 are in same phase(b)Va and I2 are In same phase(c)Va and It are in same phase
23-6:Vt=120VXL1=100 ΩXL2=150 ΩXLT=XL1 XL2100 150=250 ΩI=Vt/Xlt=120/250=0.48AV1=IXlt=0.48*100=48V2=IXlt=0.48*150=72The ohms of XL are just as effective as ohms of R in limiting the current or producing a voltage drop.XL has a phasor quantity with a 90° phase angle.
23-8:Va=120VXl1=100 ΩXl2=400 ΩI1=Va/Xl1=120/100=1.2AI2=Va/Xl2=120/400=0.3AIt=I1 I2=0.3 1.2=1.5A(a)Va and I1 are(b)Va and I2 are(c)Va and It areThe ohms of XL are just as effective as ohms of R in limiting the current or producing a voltage drop.XL has a phasor quantity with a 90° phase angle.23-10Vt=18VXc1=220 ΩXc2=680 ΩV1=IXc1=4.4VV2=IXc2=13.6VXc=220 680I=Vt/Xc=18/900=0.02ASince there is no R or XL, the series ohms of XC can be combined directly.
23-12:Vt=10VXc1=100 ΩXc2=25 ΩI1=Va/Xc1=10/100=0.1AI2=Va/Xc2=10/50=0.2AIt=0.2 0.1=0.3ASince there is no R or XL, parallel IC currents can be added.
23-14:Vt=24VXL=180 ΩXc=120 ΩXl=180-120=60 ΩI=Vt/Xl=0.4AVL=IXL=0.4*180=72VVC=IXc=0.4*120=48V23-16:It=1AIL=Va/XL=0.3AIc=Va/Xc=0.2A23-18:Z=((R)2 (X)2)1/2Z=125I=V/Z=125/125=1ATan-1 – X/R=-36.86Vr=IR=100VVL=IXL=50VVc=IXc=125VX net=75Vt=125V
23-20:R1=1000 ΩXc1=400 ΩXL1=1500 ΩXc2=800 ΩR2=1000 ΩXL2=1200 ΩVt=25VVt/Rt=It=1/80AVr1=1205VVr2=12.5VVL1=18.75VVL2=15VVc1=5VVc2=10Zt=2500Angle=-53.13023-22:Va=36VR=240 ΩXL=60 ΩXc=90 ΩIt=((Ir)2 (Ix)2)1/2Ir=Va/R=36/240=0.15AIt=0.25AZeq=Va/It=36/0.25=144Tan-1 – Ix/Ir=-53.130
23-24:Va=15VXL1=10 ΩXL2=60 ΩR1=100 ΩR2=50 ΩXc1=40 ΩXc2=20 ΩIr1=Va/R1=0.15AIc1=0.375AIl1=1.5AIr2=0.3AIl2=0.25AIc2=0.75 ΩIx=0.625It ((Ir)2 (Ix)2)^1/2It=0.770Tan-1 – Ix/Ir=-39.065Zeq=Va/It=19.4823-26Fig 23-17:Real power=I^2R=(0.5)^2(30)=7.5Apparent power=VI=15*0.5=7.5Power factor=real power/apperent power=7.5/7.5=1Fig 23-19:Real power=I^2R=(0.48)^2(250)=57.6Apparent power=VI=120*0.48=57.6p.f=1fig 23-22:Real power=I^2R=(0.3)^2(125)=10.8Apparent power=VI=10(0.3)=3PF=3.6Fig 23-24:Real power=I^2R=0.2^2(150)=6Apparent power=VI=18*0.2=3.6PF=1.66723-28:(a)Real power=VIcos theta=120*5*cos(-45)=424.26Apparent power=VI=120*5=600Power factor=0.7071(b)Realpower=240*18*cos(-26.56)=3864.09Apperent power=240*18=4320PF=0.8944(c)Real power=100*3*cos78=62.0373Apparent power=100*3=300PF=0.206(d)Real power=120*8*cos56=536.82Apparent power=960PF=0.559

Early Childhood Education Personal Experience

  What
are your strengths?  What areas of growth can you identify?  What new
knowledge do you hope to acquire from this course (course is family and community engagement) that will support your career
goals and the objectives of an early childhood administrator?
This is
an informal journal reflective piece that does not require citations or APA
format.  

Project Deliverable 3: Database and Data Warehousing Design

You must submit both sections as separate files for the completion of this assignment. Label each file name according to the section of the assignment it is written for. Additionally, you may create and / or assume all necessary assumptions needed for the completion of this assignment.
One of the main functions of any business is to transform data into information. The use of relational databases and data warehousing has gained recognition as a standard for organizations. A quality database design makes the flow of data seamless. The database schema is the foundation of the relational database. The schema defines the tables, fields, relationships, views, indexes, and other elements. The schema should be created by envisioning the business, processes, and workflow of the company. Since your company is an innovative Internet-based company, movement toward data warehousing seems to be one of the most viable options to give your company a competitive advantage; however, these concepts must be explained to the executive board in a manner to garner support.  
Section 1: Design Document
Write a six to ten (6-10) page design document in which you:
Support the need for the use of relational databases and data warehousing. From a management standpoint, it may be important to show the efficiencies that can be gained for executive oversight. 

Create a database schema that supports the company’s business and processes. Explain and support the database schema with relevant arguments that support the rationale for the structure. Note: The minimum requirement for the schema should entail the tables, fields, relationships, views, and indexes.

Identify and create database tables with appropriate field-naming conventions. Then, identify primary keys and foreign keys, and explain how referential integrity will be achieved. Normalize the database tables to third normal form (3NF). 

Identify and create an Entity-Relationship (E-R) Diagram relating the tables of the database schema through the use of graphical tools in Microsoft Visio or an open source alternative such as Dia. Note: The graphically depicted solution is not included in the required page length but must be included in the design document appendix. Explain your rationale behind the design of the E-R Diagram. 

Identify and create a Data Flow Diagram (DFD) relating the tables of your database schema through the use of graphical tools in Microsoft Visio or an open source alternative such as Dia. Note: The graphically depicted solution is not included in the required page length but must be included in the design document appendix. Explain the rationale behind the design of your DFD. 

Illustrate the flow of data including both inputs and outputs for the use of a data warehouse. The diagram should map data between source systems, operational systems, data warehouses and specified data marts. Note: The graphically depicted solution is not included in the required page length.

Your assignment must follow these formatting requirements:
Be typed, double spaced, using Times New Roman font (size 12), with one-inch margins on all sides; citations and references must follow APA or school-specific format. Check with your professor for any additional instructions.

Include a cover page containing the title of the assignment, the student’s name, the professor’s name, the course title, and the date. The cover page and the reference page are not included in the required assignment page length.

Include charts or diagrams created in MS Visio or Dia as an appendix of the design document. All references to these diagrams must be included in the body of the design document.

Section 2: Revised Project Plan
Use Microsoft Project to:
Update the project plan (summary and detail) template, from Project Deliverable 2: Business Requirements, with three to five (3-5) new project tasks each consisting of five to ten (5-10) subtasks.
Please work on this attached project plan to improve it according to the requirements:
CIS 590-Project_Plan.mpp
Please when working on the Microsoft word assignment, use Slok-Sphynx Global Incorporated as the name of the company.

Business Failure Analysis

1- Describe how specific organizational behavior theories could have predicted or explained the company’s failure or success.2- Describe the role of leadership, management, organizational structure, and the culture of the organization and its departments in the failure and success of the businesses.This is a team paper and we have selected Washington Mutual as failed and Google as successful business.
Can you write me paper of 400-500 words describing 1 and 2. Let me know how soon you can finish.

What else can we do?????

0 motor.  The radiator was leaking so he replaced it, he also replaced the water pump, thermostat, overflow tank and radiator cap.  Now the car runs great, does not get hot, but everytime he turns the engine off, all the water comes gurgling out of the overflow tank.  He can’t afford to take it to a shop and it is his only way to work.  Can anyone help us with this issue???

Essay Writing at Proficient Essay

5.0 rating based on 10,001 ratings

Rated 4.9/5
10001 review

Review This Service




Rating: